Antavla för Maria & Henrik Bäärnhielm. Se även antabellen.

Faderns nr: eget nr dubblerat. Moderns nr: eget nr dubblerat plus 1

Generation

 

Nr

Namn

Titel yrke

Levnadsår

Gift år

I

 

1

Maria, Henrik Bäärnhielm

 

Stockholm 1974-, 1979-

 

II

 

2

Göran Bäärnhielm

 

Stockholm 1941-

1974

 

 

3

Anna Maria Petersson

 

Nybro 1944-

 

III

A

4

Ambjörn Bäärnhielm

Bokhandlare

Baku 1907-Stockholm 13/9 1988

1937

 

B

5

Hanna Jonsson

Slöjdföreningens skola 1927

Avasjö 1902-Stockholm 10/6 1978

 

 

C

6

Folke Petersson

Teol dr

Madesjö 1907-Nybro 15/2 1996

 

 

D

7

Tora Toree

Tandläkare

Torsås 1907-Nybro 4/4 2002

 

IV

Aa

8

Henning Bäärnhielm

Affärsman

Dormsjö 1868-Berlin 1920

1898

 

Ab

9

Maria Wallgren

 

Karlshamn 1875-1962

 

 

Ba

10

Jonas August Jonsson

Bonde

Avasjö 1870-1946

 

 

Bb

11

Elin Sara ChristinaWestman

Lärarinna

Åsele 1872 19/8-Avasjö 1937

 

 

Ca

12

Viktor Petersson

 

1865 3177-1955 28/9

 

 

Cb

13

Lydia Johansson

 

1873 19/12-1953 16/8

 

 

Da

14

Gustaf Carlsson Torée

Folkskollärare

Torsås 1864 21/12-1939

 

 

Db

15

Karolina Funck

Småskollärarinna

Stenkyrka 1872-Nybro 1959

 

V

Aa

16

Conrad Bäärnhielm

 

Rebbelberga 1826-Smedjebacken 1903

 

 

 

17

Augusta Johanna Carolina Avelin

 

Malingsbo 1835 2/12-Svärdsjö 1916

 

 

Ab

18

Alexander Maximilian Wallgren

Tullkontrollör

Göteborg 1820-Karlshamn 1905

 

 

 

19

Charlotta Lindberg

 

Göteborg 1836-Kristianstad 1915

 

 

Ba

20

Jon Jonsson

bonde

Dorotea 1841-

1869

 

 

21

Gertrud Maglena Olsdotter

 

Tensjö 1840 3/3-

 

 

Bb

22

Anders Gustaf Westman

Poststationsföreståndare

Åsele 1842 24/7-1888 21/2

1870 1/3

 

 

23

Christina Concordia Lindblad

Barnmorska

Åsele 18/2 1843 - 1919

 

 

Ca

24

Peter Olsson

bonde

1824 17/7-1873 Svinhult, Torsås

 

 

 

25

Stina Lena Svensdtr

 

1830 30/11 Säfsjö, Arby sn, -1888

 

 

Cb

26

Johannes Svensson

torpare

1837 5/5-1911 9/10 Törnemåla, Torsås

 

 

 

27

Kristina Svensdtr

 

1840 7/6 Kvilla, Torsås - 1909 25/2 Törnemåla

 

 

Da

28

Carl Jonsson

bonde

1815 13/12 Torsåsby - 9/10 1899

 

 

 

29

Ingrid Olsdotter (syster t. 24)

 

1818 14/7 Svinhult (Strömby) Torsås - 4/11 1899

 

 

Db

30

Carl Otto Vilhelm Funck

bonde

Stenkyrka 1842 8/6-1926

 

 

 

31

Anna Maria Stenbom

 

Stenkyrka 25/2 1844 - 1915

 

VI

Aa

32

Georg Martin Bäärnhielm

Officer

Malma 1781-Rebbelberga 1852

 

 

 

33

Ulrika Charlotta Piscator

 

1793-1830

 

 

 

34

Carl Avelin

 Bruksförvaltare

Gessberg, Norrbärke 1804 12/2 -

1831 25/3

 

 

35

Johanna Lovisa Gillberg

 

Västerfärnebo 1797 27/6-Malingsbo 1842 28/6

 

 

Ab

36

Nils Anton Wallgren

Tygvaktare, kamrer

Nederluleå 1791 3/12-Göteborg 1834 14/8

 

 

 

37

Maria Carolina Lilljegren

 

1792 -

 

 

 

38

Jöran Petter Lindberg

Tullförvaltare

Ystad 1773-Göteborg 1855

3:o 1834

 

 

39

Charlotta Margareta Lyckberg

 

Växjö 1795 18/12-Göteborg 1847

 

 

Ba

40

Jonas Ersson

 

Mårdsjö Dorotea 1818 29/10-Avasjö 1875

1839

 

 

41

Sara Catharina Ersdotter

 

Dorotea 1819 10/6 - efter 1890

 

 

 

42

Olof Olofsson

 

Tensjö 1808 - 1878 12/12

 

 

 

43

Gertrud Brita Abrahamsdotter

 

Yxsjö 1808 - Tensjö 1883

 

 

Bb

44

Lars Haquin Westman

Sockenskräddare 1822, postförvaltare 1835

Husum 1795 18/4 - Åsele 1869

1827

 

 

45

Sara Andersdotter

 

Lycksele 1799 - Åsele 1875

 

 

 

46

Lars Lindblad

sockenskräddare

Gafsele 1801 - Åsele 1882

1826

 

 

47

Christina Ingelsdotter Norlin

barnmorska

Gafsele 1805 - Åsele 1869 18/12

 

 

Ca

48

Olof Larsson

 

Svinhult Torsås 178- - 1826

 

 

 

49

Ingegerd Gummesdotter

 

Svinhult 1787 - 1842

 

 

 

50

Sven Larsson

 

Säfsjö Arby 1787 - 1860

 

 

 

51

Ingrid Påfvelsdotter

 

Hundshyltan Arby 1799 - 1831

 

 

Cb

52

Sven Sunesson

båtsman t. 1845

1811 - Bodhyttan

 

 

 

53

Ingrid Svensdotter

 

Råbäcksmåla Torsås 1807 - Bodhyttan 1854

 

 

 

54

Sven Månsson

 

Kvilla Torsås 1790 - 1853

 

 

 

55

Maria Nilsdotter

 

Kvilla Torsås 1795 - 1855

 

 

Da

56

Jonas Nilsson

 

Torsåsby

 

 

 

57

 

 

 

 

 

 

58=48

 

 

 

 

 

 

59=49

 

 

 

 

 

Db

60

Georg Otto Johan Carl Funck

fältväbel

1814 21/6 - drunknad 1844 19/2

1841 28/10

 

 

61

Brita Christina Löf

 

1819 18/9 - Visby 1865

 

 

 

62

Lars Larsson Stenbom

 

1814 - 1849

 

 

 

63

Anna Katarina Östergren

 

1817 - 1892

 

VII

Aa

64

Peter Gustaf Bäärnhielm

officer, godsägare

Kållandsö 1733 - Häggesled 1809

 

 

 

65

Sally Bellenden

 

Göteborg 1754? - 1811

 

 

 

66

Anders Piscator

prost

Ekshärad 1752- Ör 1801

 

 

 

67

Hedvig Fryxell

 

Sunne 1763 - Vänersborg 1853 (skall vara 1837?)

 

 

 

68

Johan Avelin

bruksinspektor Smedjebacken

1760-1823

 

 

 

69

Maria Margareta Öhman

 

1767-1829

 

 

 

70

Elias Gillberg

kronobefallningsmans

Kungsör 1754 -

 

 

 

71

Elisabet Margareta Hedenstedt

 

Rosshyttan Västerfärnebo 1759 29/12 -

 

 

Ab

72

Christian Wallgren

häradsskrivare

1749 - Luleå Gammelstad 1813

 

 

 

73

Anna Christina Hedlund

 

1753 - efter 1823

 

 

 

74

Jonas Lilljegren

byggmästare

Karlskrona 1760 12/1 - Göteborg

1787 9/4

 

 

75

Catharina Danielsdotter

 

1753 17/2 - 1833 13/10

 

 

 

76

Samuel Lindberg

handskmakare

Ystad 1738 el. -39 - 1805

1773 11/5

 

 

77

Catharina Margareta Löfberg

 

Ystad 1741 16/9 - 1815 23/11

 

 

 

78

Nils Lyckberg

handelsman

1747 -

 

 

 

79

Eva Christina Branting

 

Söraby, Rottne 1759 11/11 -

 

 

Ba

80

Erik Jönsson

 

Mårdsjön 1790 - 1858 15/3

1812 19/4

 

 

81

Lisa Jonsdotter

 

Lajksjön 1795 - Mårdsjön efter 1865

 

 

 

82

Eric Ersson

 

Svanabyn 1785 - 1868

1810

 

 

83

Anna Jönsdotter

 

1784 - 1823

 

 

 

84

Olof Svensson

nybyggare i Tensjön

Söråsele 1770 - Tensjön 1849 10/1

1801 25/3

 

 

85

Christina Jonsdotter

 

Lajksjön 1775 - älgsjön 1860 7/2

 

 

 

86

Abraham Andersson

krononybyggare

Yxsjö 1767 - 1845 28/2

1791

 

 

87

Anna Erichsdotter Valinder

 

Yxsjö 1772 - 1811 26/12

 

 

Bb

88

Westman, Lars Haquin

sågverksarbetare

Husum 1775 -

1794 11/5

 

 

89

Katarina Olofsdotter Lögdin

 

1769 - Lögdeå 1809

 

 

 

90

Anders Jönsson

i Lossmen, Burträsk

Lycksele 1763 - Norsjö 1843

1789

 

 

91

Maria Olofsdotter

 

Mjödvattnet 1765 - Lossmen

 

 

 

92

Nils Larsson Streng

 

Vittsjön Bollnäs 1776 - (Åseleborna Gaf 115)

 

 

 

93

Stina Ersdotter

 

1771 -

 

 

 

94

Ingel Ingelsson

 

Lajksjö 1771 - Gafsele 1824 9/10

1797

 

 

95

Märta Adamsdotter

 

Lomsjön 1774 - Gafsele 1836 10/4

 

 

Ca

96

Lars Olsson

bonde Svinhult Torsås

1766 18/2 - 1835

 

 

 

97

Maria Johansdotter

 

1768 3/7 - 1852

 

 

 

98

Gumme Gummesson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100

Lars Svensson

bonde Säfsjö, Arby, Kronoberg

1742 -

 

 

 

101

Elin Jonasdotter

 

Emmaboda 1760 -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cb

104

?

 

 

 

 

 

106

Sven Persson

torpare Råbäcksmåla Torsås

Hästmahult 1775 18/11 - 1852 26/5

1799

 

 

107

Cajsa Nilsdotter

 

Vissefjärda 1775/77 - 1844 31/3

 

 

 

108

Måns Persson

bonde Kvilla 4, Torsås

Kvilla ca 1730 - 1803 28/12

 

 

 

109

Maria Olsdotter

 

1745 - Kvilla 1822 14/1

 

 

 

110

Nils Wastesson

bonde Kvilla 3

1761 7/10 - 1818 6/3

1791 1/7

 

 

111

Stina Persdotter

 

Kabbetorp Söderåkra 1769 24/1 - 1846 27/4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Db

120

Christian Martin Funck

häradsskrivare

1779 23/10 - 1829 4/6 tyfus

1812 24/11

 

 

121

Anna Helena Carlsdotter

 

1791 - 1868

 

 

 

122

Jacob Löf

fr Rute, infl Martebo 1809

1786 4/12 - 1825 19/2

 

 

 

123

Helena Elisabeth Bryander

 

1792 6/7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

126

Jacob Larsson Östergren

 

1786 - 1854

 

 

 

127

Maja Lisa Walberg

 

1789 -

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII

Aa

128

Henrik Gustaf Bäärnhielm

hovjägmästare

1709 - Häggesled 1779

 

 

 

129

Elisabet von Horst

 

- 1745

 

 

 

130

Georg Bellenden

handlande, läkare

1718 - 1770

 

 

 

131

Sara Chambers

 

1724 - 1785

 

 

 

132

Bengt Piscator

 

Ekshärad 1693 - 1776

 

 

 

133

Elsa Arenberg

 

Filipstad 1721 - Ekshärad 1755

 

 

 

134

Johan Fryxell

 

Sunne 1712 - 1786

 

 

 

135

Ulrika Aurivillius

 

Sthlm 1724 - Ör 1804

 

 

 

136

Alexander Avelin

komminister i Avesta

Karbenning 1722 - Hellefors 1795

1757

 

 

137

Sara Catarina Salenia

 

1735 - 1771

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

140

[Gillberg, Kungsör]

 

 

 

 

 

141

 

 

 

 

 

 

142

Peter Hedenstedt

befallningsman

Västanfors 1707 22/9 -

1740 14/10

 

 

143

Greta Stina Sohlberg

 

Romfartuna 1724 -

 

 

 

144

[Wallgren]

 

 

 

 

 

145

 

 

 

 

 

 

146

[Hedlund]

 

 

 

 

 

147

 

 

 

 

 

 

148

Sven Lilljegren

timmerman

Karlskrona 1734 -

1757 30/5

 

 

149

Stina Lindvall

[trol. löjtnantsdotter]

 

 

 

 

150

Daniel Månsson

inventarietjänare(?)

[Blekinge] 1712 - Karlskrona

1741 1/11

 

 

151

Ingrid Maria Nilsdotter

 

 

 

 

 

152

[Lindberg]

 

 

 

 

 

153

 

 

 

 

 

 

154

Petter Jacobsson Löfberg

handskmakare

Ystad 13 / 5 1716 - 1779

1738 14/12

 

 

155

Margareta Christina Stolt

 

Ystad 1723 3/9 el 30/9 -

 

 

 

156

[Lyckberg]

 

 

 

 

 

157

 

 

 

 

 

 

158

Eric Henric Branting

hovrättsauskultant

1717 - 1796 Söraby

2:o

 

 

159

Catharina Helena Angel

 

1726 -

 

 

Ba

160

Jöns Jönsson

nämndeman

Lajksjö 1754 28/4 - Mårdsjön 1822 11/1

1778/79

 

 

161

Margit Pehrsdotter

 

Kubbe 1755 15/3 - Mårdsjön 1833 25/3

 

 

 

162

Jon Mattsson

mästersmed kyrkbyggmästare

Lajksjön 1754 - 1844 7/7

1773

 

 

163

Sigrid Pehrsdotter

 

Kubbe 1751 - Lajksjön 1846 11/10

 

 

 

164

Eric Jönsson

 

Svanabyn 1752 - 1827 30/6

 

 

 

165

Segrid Adamsdotter

 

Lomsjön 1756 - Svanabyn 1835 10/8

1775

 

 

166

[Jon …]

 

 

 

 

 

167

 

 

 

 

 

 

168

Sven Ersson

 

Norrmesunda Anundsjö 1733 5/4 - Söråsele -1800

 

 

 

169

Märta Olofsdotter

 

- före 1778

 

 

 

170=162

 

 

 

 

 

 

171=163

 

 

 

 

 

 

172

Anders Oppman

soldat, profoss

Umeå 1729 11/4 - Finland(?) 1788

1751

 

 

173

Maria Pehrsdotter

 

[Umeå] 1731 - Yxsjö Åsele 1819

 

 

 

174

Eric Valinder

krononybyggare

öksjö, 1733/35 - 1818 14/5

1761/1767

 

 

175

Malin Jonsdotter

 

1746 6/12 - 1787

 

 

Bb

176

Olof Haquin Westman

mantalskommissario

Gideåbacka 1737 - Husum 1805

1768

 

 

177

Lisa Brita Sundman

 

1744/46 - 1786 14/12

 

 

 

178

 

 

 

 

 

 

179

 

 

 

 

 

 

180

Jon Håkansson

 

Ajaur, Lycksele 1731 - 1808

 

 

 

181

Margreta Nilsdotter

 

1728 - 1789

 

 

 

182

Olof Andersson Churfurste

soldat

Mjödvattnet Burträsk(?) 1737 - Finland 1788

 

 

 

183

Christina Andersdotter

 

1741 - Norsjö 1823

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

188

Ingel Pehrsson

nämndeman häradsdomare

Tåsjö 1728 - Gafsele 1804

1754

 

 

189

Kerstin Nilsdotter

 

Holmträsk 1736 25/4 - 1825

 

 

 

190

Adam Hansson

nämndeman

Lomsjön 1721 11/4 - 1804 26/2

1751 1765

 

 

191

Karin Håkansdotter

 

1736 - 1804 30/5

 

 

Ca

192

Olof Månsson

bonde Svinhult Torsås

1727 19/2 - 1782 17/8

 

 

 

193

Maria Svensdotter

 

Labbekulla Torsås ca 1730 - 1771 10/10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200

Sven Carlsson

bonde Säfsjö

Olsbo Arby 1695/96

1725

 

 

201

Ingrid Larsdotter

 

Säfsjö 1705 -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cb

212

Per Svensson

torpare Hästmahultsmåla

ca 1740 – 29/3 1795

 

 

 

213

Elin Jönsdotter

 

Gunnarstorp Söderåkra 1751 - 1834 21/1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

220

Waste Staffansson

bonde Kville 3

dp 1727 4/6, d. 1795 30/9

 

 

 

221

Ingrid Ölfvingsdotter

 

Ilingetorp, dp 1730 30/3, d. 1760-t.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Db

240

Thure Georg Funck

skeppsklarerare

1731 - 1793 27/4

1762 25/11

 

 

241

Anna Helena Gardell

 

1741 - 1809

 

 

 

242

Carl Persson

t. Stenkyrka 1788

1763 17/12 - 1835 26/8 olyckshändelse

1788 25/1

 

 

243

Maria Ottosdotter  Sorby

 

1767 3/1 - 1842

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

246

Johan Larsson Bryander

kyrkvärd

Tingstäde 1751 29/7 - 1821 23/3

 

 

 

247

Elisabeth Johansdotter

 

Martebo 1749 13/11 - 1817 8/4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

252

Lars Thomasson

kyrkvärd

1762 - 1829

 

 

 

253

Anna Ottosdotter

 

1764 - 1831

 

 

 

 

 

 

 

 

IX

Aa

256

Peter Ambjörnsson Bäärn

officer

Skyllersta 1648 - Segerstad 1726

 

 

 

257

Elsa Christina von Mentzer

 

1669 - 1759

 

 

 

258

Gustaf von Horst

överjägmästare

 

 

 

 

259

Beata Forswald

 

 

 

 

 

260

 

 

 

 

 

 

261

 

 

 

 

 

 

262

John Chambers

handelsman

Göteborg - 1730(?)

1722(?)

 

 

263

Sara Pintzow / Elphinstone (?)

 

 

 

 

 

264

Andreas Piscator

kyrkoherde

Karlstad 1659 - Ekshärad 1729

 

 

 

265

Maria Aurenia

 

Ekshärad 1665 - 1730

 

 

 

266

Anders Arenberg

skolmästare

Filipstad

 

 

 

267

Maria Streng

 

 

 

 

 

268

ElavusFryxell

prost

Frykerud 1684 - Väse 1771

 

 

 

269

Helena Vigelia

 

 

 

 

 

270

Magnus Aurivillius

superintendent

Uppsala 1673 - Karlstad 1740

 

 

 

271

Margareta Christina von Numers

 

1694 - Karlstad 1781

 

 

 

272

Johan Avelin

bokhållare Långsjö hytta

1690 - Avesta? 1733 29/7

1716

 

 

273

Sara Ericsdotter

 

Bjurfors 1688 - 1755

 

 

 

274

Lars Dicander

kyrkoherde Floda Dalarna

1698 - 1751

 

 

 

275

Sigrid Floraea

 

1702 -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

280

[Gillberg]

 

 

 

 

 

281

 

 

 

 

 

 

282

 

 

 

 

 

 

283

 

 

 

 

 

 

284

[Hedenstedt]

 

 

 

 

 

285

 

 

 

 

 

 

286

[Sohlberg]

 

 

 

 

 

287

 

 

 

 

 

Ab

288

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

308

Jacob Nilsson Löfberg

handskmakare

Ystad 1690 10/8 - 1751 20/11

1716 12/10

 

 

309

Metta Rasmusdotter

 

- 1756

2:o

 

 

310

Johan Johansson Stoltz

krögare

Ystad 1681 – 18/2 1745

 

 

 

311

Maria Jeppasdotter

 

Ystad 1684 - 1752 17/11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

316

Lars Jöransson Branting

räntmästare

1684 - 1727 Albo, Växjö

1714

 

 

317

Anna Christina Rappe

 

1699 - 1765

 

 

 

318

Peter Angel

kapten

1684 - 1760

1718

 

 

319

Catharina Elisabet Netherwood

 

1703 - 1781

 

 

Ba

320

Jöns Jöransson

Strömsfinne

1716 - Svanabyn 1807 22/6

1756 1775?

 

 

321

Märet Ersdotter

 

1716? - före 1775

 

 

 

322

Pär Nilsson

 

Risbäck 1713 30/11 - Kubbe Anundsjö 178-

 

 

 

323

Karin Ersdotter

 

Nääs 1721 5/11 - Kubbe 1798 5/11

 

 

 

324

Mats Jonsson

 

Gafsele 1718 26/12 - 1784

1750

 

 

325

Christina Kjerstin Jöransdotter

 

1721 - Lajksjön 1799 12/6

 

 

 

326=322

 

 

 

 

 

 

327=323

 

 

 

 

 

 

328=320

 

 

 

 

 

 

329=321

 

 

 

 

 

 

330=190

 

 

 

 

 

 

331

 

 

Dtr t Eri Eliasson fr Fjällsjö

 

 

 

332

 

 

 

 

 

 

333

 

 

 

 

 

 

334

 

 

 

 

 

 

335

 

 

 

 

 

 

336

Erik Nilsson

 

Norrmesunda 1697 27/8 - 1778 22/10

1720 28/12

 

 

337

Märta Svensdotter

 

Själevad 1700 26/12 - 1746 31/8

 

 

 

338

 

 

 

 

 

 

339

 

 

 

 

 

 

340=324

 

 

 

 

 

 

341=325

 

 

 

 

 

 

342=322

 

 

 

 

 

 

343=323

 

 

 

 

 

 

344

Anders Danielsson Oppman

 

Långviken, Umeå 1724/28

 

 

 

345

hustru Malin

 

1723/31

 

 

 

346

 

 

 

 

 

 

347

 

 

 

 

 

 

348

Erik Wallinder

pastor i Åsele

Junsele 1704 - Åsele 1765

 

 

 

349

Magdalena Granberg

 

Arjeplog

 

 

 

350

Johan Göransson

båtsman t. 1746

Hälla 1721 28/5 - 1781/82

 

 

 

351

Anna Olofsdotter

 

 

 

 

Bb

352

Olof Westman

landskamrer Västernorrland

Gideåbacka 1707 27/8 - 1794 14/11

 

 

 

353

Elisabeth Huss

 

Gudmundrå 1712 1/7 - 1755

 

 

 

354

Lars Sundman

handelsman

Piteå 1702 - 1769

1745

 

 

355

Sophia Uddman

 

Piteå 1724 - 1787

 

 

 

356

 

 

 

 

 

 

357

 

 

 

 

 

 

358

 

 

 

 

 

 

359

 

 

 

 

 

 

360

Håkan Håkansson

 

Lycksele F:1 s. 74

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

376

Per Andersson

Tåsjö-finne

fr Fjällsjö förs. - 1770 ca

1726 20/11

 

 

377

Marget Ingelsdotter

 

 

 

 

 

378=642 trol

 

 

 

 

 

 

379=643

 

 

 

 

 

 

380

Hans Eriksson

klockare

Junsele - Västernoret

1718 1/5

 

 

381

Sigrid Adamsdotter

 

Nora

 

 

 

382

Håkan Christoffersson

 

Bredbyn 1688 - Västerfanbyn 1742 5/1

1724 25/10

 

 

383

Ingrid Nilsdotter

 

Stöde 1689 21/12 - Lavsjö Åsele 1777

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ca

384

Måns Larsson

bonde Svinhult 5 1713

ca 1682 – 20/4 1743

 

 

 

385

Karin Ingesdotter

 

Mellankärr Torsås 1689 - Svinhult 1748

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

402

Lars Jonsson

 

Säfsjö 1677 ca -

1704

 

 

403

Kerstin Mårtensdotter

 

Kulltorp Arby 1679 ca - 1721

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cb

440

Staffan Sunesson

bonde Kville 3

1696 ca - 1749 4/12

1721

 

 

441

Ingrid Andersdotter

 

Labbekulla Torsås

 

 

 

442

ölfving Svensson

bonde Ilingetorp

1709 febr. -

1726

 

 

443

Ingrid Arfvidsdotter

 

Hallasjö Torsås

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Db

480

Georg Nilsson Funck

postinspektör

1665 - 1737 21/11

 

 

 

481

Catharina Elisabeth Engman

 

 

 

 

 

482

Johan Gardell

rådman

1697 -

1734 13/1

 

 

483

Metta Schwardt

 

1712 15/10 -

 

 

 

484

Per Persson Öjes

 

 

1755 28/10

 

 

485

Anna Olofsdotte r Medebys

 

1731 9/2

 

 

 

486

Otto Sorby

 

 

 

 

 

487

Anna Katarina Johansdotter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

492

Lars Larsson Bryer

 

Tingstäde 1716 – 24/1 1789

1739 6/11

 

 

493

Mallena Bryer

 

1718 - 1786 23/5

 

 

 

494

Johan Persson Medebys

 

Martebo 1723 6/6 - 1798 2/9

 

 

 

495

Dorothea Claesdotter

 

1727 - 1782 20/12

 

 

 

 

 

 

 

 

X

Aa

512

Ambjörn Nilsson Bäärn

officer

-1695

 

 

 

513

Barbro Pechlien

 

 

 

 

 

514

Anders von Mentzer

överstelöjtnant

 

 

 

 

515

Christina Stake

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

524

Patrick Chalmers (?)

MD Aberdeen

laird of Hazelhead(?)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

528

Petrus Olsson Piscator

rådman

Karlstad 1625 - 1685

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

530

Benedictus Jonae Aurenius

präst

Ekshärad 1635 - 1714

 

 

 

531

Ebba Berg

 

Uppsala - Ekshärad 1732

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

536

Olof Knutsson

bonde

 

 

 

 

537

Ingrid Nilsdotter

 

 

 

 

 

538

Sveno Olavi Vigelius

 

Väse 1660 - Sunne 1719

 

 

 

539

Sara Iser

 

- 1697

 

 

 

540

Petrus Aurivillius

professor

Knutby 1637 - Uppsala 1677

 

 

 

541

Margareta Blix

 

Stockholm 1638 - Karlstad 1690

 

 

 

542

Carl von Numers

överstelöjtnant

- 1701

 

 

 

543

Christina Påhl

 

- före 1697

 

 

 

544

Olof Avelin

postmästare i Avesta

Hasselby (Östergötland? eller Kalmar län Lofta sn?) 1650-t. - Avesta 1727

1669

 

 

545

Catarina Frunck

Bjurfors 1670 - Avesta 1729 "Ätten Avelin" Oskar Fredrik Strokirk, Kultur- och personhistoriska anteckningar, 3, Örebro 1920, s. 169-174. <http://runeberg.org/strokirk/3/0179.htm Innehåller felaktigheter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

550

Erik Floraeus

kronobefallningsman Västerdalarna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ab

616

Nils Andersson

 

1635 -1708 14/2 Ystad

 

 

 

617

Katarina Larsdotter